Hobit

Hobit

Vítejte na víkendové akci pro děti na motivy stejnojmenné knížky J. R. R. Tolkiena. Tuto víkendovou hru pořádá občas Společenstvo Zaklínačů již od roku 1997. Brzy se tu o ní dozvíte více informací. A pokud chcete se svými dětmi rovněž něco takového zažít, neváhejte kontaktovat někoho ze Společenstva.

Víkendová hra Hobit není zcela naším výmyslem, ale domnívám se, že nás k jejímu provedení inspirovala hra vydaná kdysi v devadesátých letech v některém ze sborníčků her. Protože jsme takřka všichni příznivci fantasy a drtivá většina z nás prošla tábory i jinými akcemi od dětství až do dospělosti, rozhodli jsme se tuto hru převzít, oprášit a sehrát pro naše kamarády a kamarádky. A myslím, že se to vždy povedlo na výbornou.

Vše začíná zjištěním, že je o víkendovou výpravu s Gandalfem dětský zájem. V tu chvíli se, obvykle na podzimním setkání, domluví případné termíny akce, začnou se vytvářet seznamy všeho, co je třeba zajistit, opravit, kde co uskladnit. A kdo se do čeho pustí. Zároveň je třeba včas zajistit táborovou základnu Budík. Víkendová hra se odehrává v ní a v okolních lesích i skalách. Přeci byste nechtěli, aby měl drak Šmak doupě hned vedle hobití kuchyně. To by nedělalo dobrotu.

 

Pokud již něco o událostech stejnojmenné knihy víte, vězte, že vás čeká právě to. Setkáte se s čarodějem Gandalfem a v rolích trpaslíků se sejdete na neočekávaném dýchánku u jistého pana Bilba Pytlíka. Až se vám ho podaří přesvědčit, vydáte se společně k doupěti draka Šmaka. Jestli budete čelit zlobrům? Jak vaše výprava dopadne? Přeci vám tu všechno neprozradím, milášku…golum,…golum….

 

Občas diskutujeme o tom, jak výpravná by vlastně tahle výprava měla být. Svět se posunuje, technologické možnosti mění. Tam, kde kdysi pobíhaly po lesích papírové krabice s nakreslenýma očima, můžete dnes pořídit do detailu propracované kostýmy a masky. Jenže ono je to vlastně jedno. Největším tvůrcem je dětská fantazie. Představy a zážitky. To jí máme dát prostor, aby tvořila. Když dětští trpaslíci vědí, že támhle za tím kamenem je ohnivý drak, tak tam je přesně takový, jakého si představují a jaký jim byl dobrým průvodcem popsán. Dospěláci, podívejte se doma v obýváku na podlahu. Vidíte tam ta lávová pole, která musí vaše ratolesti překonávat pomocí nábytku, polštářů a všeho, co je jen napadne? Nebo nevidíte?

Věřím, že i my, ačkoliv se kalendář tváří, že už nejsme děti, ta lávová pole občas vidíme. Takže zlobry a draky vytváříme pro děti tak akorát, aby bylo jasné, že tam jsou. Ale jsou přesně tací, jaké si je dětští hrdinové představují.