Celotáborové hry

Celotáborové hry

Protože si myslím, že by nápady, třeba i realizované, neměly zapadnout do hlubin času, dávám zde k dispozici materiály k táborovým hrám, které jsem měl tu možnost vymyslet. Nebo jsem se na jejich tvorbě zásadní měrou podílel. Čerpejte z nich, co se jen dá.

CTH Vesmírná odyssea – Galaktika 2013

Studánka 2013

Hrdinové vesmírné lodi Galaktika opět vyrazili do vesmíru. Tentokrát pátrali po léku na chorobu, která postupně působí degeneraci lidstva. Díky jejich úsilí a výzkumu profesora Hemeroida, který pro urychlení pohonu lodi vymyslel obohacený čuran (do té doby se létalo pouze na aktivní čuan v latrínových generátorech), se podařilo nastřádat dostatek esence na výrobu léku. Z původní posádky Galaktiky se této výpravy účastnil palubní inženýr a šéfka jedné z vědeckých sekcí. Jak později podotkl palubní inženýr: „Stálo to za to a Galaktika opět dokázala, že je tou nejlepší vesmírnou lodí, která kdy plula vesmírem.“
Zde je k dispozici složka původních materiálů CTH (ZIP).

CTH Sanatorium profesora Vokouna

Budík 2011

Protože si už nedovedu představit tábor bez celotáborové hry, a protože nechci další v pořadí vytvořit „stejnou rukou“ opět já, rozložil jsem přípravu a průběh CTH do rukou všech táborových vedoucích. Vzhledem k rozdílnému „nasazení“ každého z nich bylo jasné, že to bude pěkný blázinec. Proto jsem děj umístil do sanatoria. Je těžké zjistit, jak se to stalo, ale v tomto sanatoriu velelo každému oddělení několik místních dlouhodobých klientů. Dokonce máme podezření, že i zaměstnanci v bílých pláštích patřili kdysi mezi místní chovance. To určitě vedlo k mnoha zajímavým léčebným postupům a situacím. A profesor? Ten zbožňovaný a všemi milovaný táta všech? Usmíval se na nás z obrazu, hovořil k nám dopisy a ústy vedoucích jednotlivých oddělení. Skládali jsme o něm a pro něj písně i básně. Klaněli jsme se jeho portrétu a dílu. Možná vám to přijde povědomé, protože jsem se tenkrát nechal trochu inspirovat jednou zajímavou celotáborovou hrou odjinud.
Zde je k dispozici složka původních materiálů CTH (ZIP).

CTH Hrdinové Galaktiky

Budík 2010

Několik let jsem střádal do šuplíku nápady na táborovou hru z prostředí Star Wars a čekal, až vymyslím, jak by si mohli všichni táborníci jednoduše a přitom efektně vyrobit světelné meče, což je vrchol výcviku každého Jediho. Nakonec jsem vytvořil sci-fi parodii na všechny možné sci-fi příběhy o boji Skvělých rytířů proti Temným, hledání ztracené valchy, o cestě vesmírné lodi Galaktika za ekologickou záchranou země. O cestě nás samotných do minulosti a zpět. Navštívili jsme mnoho planet a mnoho srdcí. Protože na každé z planet pokračoval dál příběh jedné táborové hry, kterou jsme od roku 1997 na Budíku vytvořili. Mnozí vedoucí tak vstoupili do příběhů, které prožívali kdysi na Budíku jako děti. A mohli si konečně odpovědět na onu dětskou otázku: „Jak to bylo dál?“ Je krásné vrátit se tam. Zpět. Kdy se to komu podaří? Nám se to podařilo.
Zde je k dispozici složka původních materiálů CTH (ZIP).

CTH Tři mušketýři

Budík 2007

Tato táborová hra vznikla proto, že nikdo nenapsal jinou. Krásné kostýmy. Skvělé „herecké“ výkony. Staňme se tedy kadety a snad i mušketýry s pomocí pana D´Artagnana a jeho přátel. Vzorem k táborovce se stala první část stejnojmenné knihy pana Dumase. Stejně jako D´Artagnan i ostatní oddíláci se mohli stát kadety a možná i mušketýry. Jen museli odolat všem nástrahám a zvládnout různé výcvikové lekce, ať se jednalo o šerm či dvorskou etiketu. Přilehlý rybník pak byl skvělým místem k cestě do Anglie a zpět. Však to znáte. Přívěsky musely být dopraveny včas. Ples se blížil a s ním i tanec krále a královny. A všech adeptů na mušketýry.
Zde je k dispozici původní verze pracovního sešitu CTH (PDF).

CTH O bozích a lidech

Budík 2005

Tak tohle je téma táborové pionýrské hry z roku 2005. Přesvědčit s pomocí Prométhea ostatní bohy, aby nás Zeus nezničil, nebylo jednoduché. Museli jsme získat na svou stranu další bohy, což něco stálo. Navíc nás čekala cesta pro oheň, který byl lidem odňat. To znamenalo studenou vodu, studené jídlo… Tomu říkám motivace do akce. Těsně před táborem se nám podařilo pořídit dva „válečné“ vozy a dost krabic od kol na vyměnitelné karoserie. Takže jsme mohli během tábora pořádat závody vozatajů, fandit svým favoritům a vozit cokoliv, co nás napadlo.
Zde je k dispozici původní verze pracovního sešitu CTH (PDF).

CTH Trosečníci z vlaštovky

Budík 2004

Protože jsem se zařekl, že již žádnou táborovou hru dělat nebudu, nedopadlo to. Spojil jsem se s Verčou, Léňou a Blančou a dali dohromady tyto ztroskotance. Ztroskotaní námořníci se tedy museli naučit přežít na ostrově či porozumět si s domorodci a hlavně jejich šamanem. A hlavně sestavit loď, která by je za vhodných podmínek dostala na lodní trasu, kde by je mohl někdo zachránit. Pokud máte někdo náhodou v oddílech zlobivé děti, doporučuji léčebné metody domorodého šamana.
Zde je k dispozici původní verze pracovního sešitu CTH (PDF).

CTH Osada Koulů

Budík 2003

Po fenomenální Johanově celotáborové hře „Cesta jednoho prstenu“ jsem chtěl vše trochu odlehčit a tak jsem vytvořil bláznivou osadu Koulů. Byla to má druhá CTH, a protože ta první v roce 1996 nestála z mého pohledu za nic, tahle byla samozřejmě o fous lepší. Ale nic úchvatného. Jediné, co se ujalo, byl koulendouch – podivná hračka Koulů. Tedy Mudrc Koul v Johanově podání a Houmer co by papoušek Dodo jsou postavy, na které se ani po letech nezapomíná.
Zde je k dispozici původní verze pracovního sešitu CTH (PDF).

CTH Divoký západ

Budík 1996

Byl to můj první pokus o celotáborovou hru. Mladý, nezkušený se spoustou nápadů a energie. Takže jsem si nechal do všeho kecat a nakonec to nějak dopadlo. Ne podle mých představ, ale naše představy účastníci našich akcí nikdy neznají. Takže se mohou klidně bavit. A myslím, že se docela bavili. Jestli někde objevím fotku, uvidíte to také. Obvykle nám autobus vozí děti na tábor až na místo, ale tenkrát zastavil na kraji lesa, těžká bagáž se naložila na žebřiňák tažený koňmi, lehká se pobrala do rukou a starý kovboj práskl opratěmi… Tradá.